Co ma większą powierzchnię: Afryka czy Księżyc?

Spoglądając na Księżyc, czyli jedynego naturalnego satelitę naszej planety, zastanawiamy się nad jego rzeczywistymi rozmiarami. Możemy chcieć porównać jego wielkość do powierzchni różnych państw czy kontynentów. Przykładowo: co ma większą powierzchnię: Afryka czy Księżyc? Odpowiedź może być zaskakująca!

Powierzchnia Księżyca

Obwód Księżyca wynosi 2 413 402 km, a jego powierzchnia to 3,793×107 km² (37 930 000 km²). Księżyc jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Jego średnica to 3474 km, czyli nieco mniej niż średnica naszej planety. Tym samym objętość Księżyca to około 1/50 objętości Ziemi.

Powierzchnia Afryki

Afryka ma powierzchnię 30,37 mln km² i jest to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Stanowi jednocześnie 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszej planety. To całkiem sporo w porównaniu chociażby do naszej Europy, która ma zaledwie 10,52 mln km². Pojawia się zatem pytanie, czy z racji swojej ogromnej powierzchni, Afryka może być większa od Księżyca? Spostrzegawcze osoby zapewne już znają odpowiedź.

Co ma większą powierzchnię: Afryka czy Księżyc?

Większą powierzchnię ma Księżyc – 37,9 mln km². Jest to ok. 25% więcej od powierzchni Afryki – 30,37 mln km².

Czy istnieje zatem większy powierzchniowo kontynent od Księżyca? Można powiedzieć, że tak i jest nim Eurazja, czyli Europa i Azja razem wzięte. Eurazja ma ok. 55 mln km² powierzchni, więc ok. 45% więcej niż powierzchnia srebrnego globu.

16 736 komentarzy do “Co ma większą powierzchnię: Afryka czy Księżyc?