Jak i gdzie wyrobić paszport?

Podróżowanie po świecie nierzadko wymaga od nas posiadania dokumentu paszportowego. Niestety jego wyrobienie może potrwać nawet miesiąc i nie jest bezpłatne. Warto mieć to na uwadze planując dłuższą podróż po dalekich krajach. Jak i gdzie wyrobić paszport? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Gdzie wyrobić paszport?

W celu złożenia wniosku o wydanie paszportu, należy udać się do biura paszportowego. Takich placówek jest blisko setka na terenie całej Polski. Nie trzeba udawać się do punktu zlokalizowanego najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania – pozostaje nam w tej kwestii pełna dowolność. Trzeba tylko pamiętać, że w tym samym biurze paszportowym zarówno składamy wniosek, jak i odbieramy już gotowy dokument.

Ile kosztuje paszport?

Za dokument paszportowy trzeba normalnie zapłacić 140 zł. Niektórzy jednak mogą liczyć na większe lub mniejsze zniżki. Mniej zapłacą m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie i małe dzieci. Opłatę trzeba uiścić przed złożeniem wniosku, a dokument potwierdzający płatność trzeba dołączyć do kompletu dokumentów. Jest to obowiązkowy załącznik! Oprócz tego musimy dysponować własnym dowodem tożsamości, a także zdjęciem paszportowym.

Ile się czeka na paszport?

Wyrobienie paszportu w normalnym trybie trwa do 30 dni. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy wyrobić paszport tymczasowy, który wydawany jest w trybie przyspieszonym. Niestety taki dokument posiada skróconą ważność do zaledwie 12 miesięcy od daty wydania.

Więcej informacji na temat dokumentu paszportowego i innych formalności, znajduje się w serwisie https://joblife.pl.