Obwód Ziemi – ile wynosi w kilometrach?
Spoglądając na naszą planetę z pokładu międzynarodowej stacji kosmicznej ISS lub przeglądając jej widok z poziomu różnego rodzaju map internetowych, wielkość Ziemi nie wydaje się spora. W rzeczywistości jednak na błękitna kula jest ogromna w porównaniu do możliwości przemieszczania się po niej. Ile wynosi obwód Ziemi i jak długa trwałoby jej pokonanie różnymi środkami transportu? Sprawdź to!
Obwód Ziemi w kilometrach
Obwód planety Ziemi na równiku wynosi 40 075,017 km (40 007,86 km na południku). Tym samym można zauważyć, że kula ziemska nie jest idealna i jest nieco spłaszczona.
Do czego porównać obwód Ziemi?
Jeśli chcielibyśmy teoretycznie okrążyć Ziemię samochodem z prędkością autostradową 140 km/h, zajęłoby to nam prawie 12 dni (jazda non-stop, dzień i noc).
Gdyby jednak wykorzystać do okrążenia Ziemi super szybki pociąg typu Maglev, podróżujący z prędkością 500 km/h, to musielibyśmy spędzić w nim nieco ponad 80 godzin.
Alternatywą mógłby być najszybszy myśliwiec przechwytujący na świecie MiG-25, który osiąga zawrotną prędkość 3 494 km/h. Wtedy taki naddźwiękowy lot wokół równika potrwałby zaledwie 11,5 godziny.
O wiele szybciej z okrążaniem Ziemi radzi sobie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Obiekt ten porusza się po orbicie z prędkością 27 600 km/h. Gdyby umieścić ją tuż nad powierzchnią równika, to okrążenie Ziemi zajęłoby jej 1,5 godziny.
W jakim czasie okrążyłby Ziemię najszybszy obiekt stworzony przez człowieka?
Najszybciej poruszającym się obiektem stworzonym przez naszą cywilizację jest Parker Solar Probe – amerykańska sonda kosmiczna, ważąca 646 kg. Przemieszcza się w przestrzeni kosmicznej z prędkością 692 000 km/h! W przeliczeniu na sekundy daje to prędkość na poziomie 192,2 km/s. Tym samym sonda Parker Solar Probe okrążyłaby Ziemię w zaledwie 3,5 minuty.