Rodzaje zagęszczarek do gruntu

Zagęszczanie gruntu wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Do takiego zaliczają się zagęszczarki, czyli specjalne maszyny, które przy pomocy wibracji skutecznie utwardzają i stabilizują grunt. Jakie rodzaje zagęszczarek znajdziemy na rynku i jakimi parametrami się cechują? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.

Rodzaje zagęszczarek do gruntu

Obecnie firmy budowlane mogą sięgnąć po 3 podstawowe typy zagęszczarek: modele stopowe (tzw. skoczki lub ubijaki), zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe. Maszyny te różnią się przede wszystkim masą i wydajnością powierzchniową. Do najmniejszych i najwęższych zaliczają się ubijaki, czyli zagęszczarki stopowe. Pozwalają one na skuteczne ubijanie gruntu w wąskich przestrzeniach, np. w wykopach pod rury. Większe modele jednokierunkowe są nieco cięższe i szersze. Tym samym lepiej sprawdzą się na większej przestrzeni, np. podczas budowy chodników, podjazdów czy ścieżek rowerowych. Najcięższe modele dwukierunkowe potrafią ważyć kilkaset kilogramów i słyną z ogromnej wydajności powierzchniowej.

Parametry zagęszczarek do gruntu

Przed zakupem dobrej zagęszczarki należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Do takich zalicza się m.in. szerokość robocza, częstotliwość wibracji, siła odśrodkowa, wydajność powierzchniowa, moc silnika, a także masa urządzenia. W praktyce największe znaczenie ma właśnie waga zagęszczarki, ponieważ to ona przekłada się na ogólną zdolność do zagęszczania podłoża.

Więcej informacji na temat zagęszczarek, znajduje się w serwisie isprzet.pl. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą zamówić tam inny sprzęt budowlany i przemysłowy, a także elektronarzędzia.