8 najlepszych praktyk SEO dla programistów od Neila Patela

 

 

Tworzenie stron internetowych i optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) stają się coraz bardziej powiązane, ponieważ wyszukiwarki stają się coraz bardziej inteligentne. Dlatego eksperci w obu dziedzinach muszą mieć podstawowe zrozumienie drugiej.

Co programiści powinni wiedzieć o SEO?

Jeśli jesteś odpowiedzialny za budowę i utrzymanie strony internetowej, jesteś również częściowo odpowiedzialny za zapewnienie jej pozycji w wyszukiwarkach.

SEO jest często podzielone na trzy kategorie:

techniczne SEO: w jaki sposób boty wyszukiwarek indeksują i przeszukują witrynę

on-page SEO: jak dobrze treść na stronie jest zoptymalizowana pod kątem docelowych słów kluczowych i doświadczenia użytkownika

off-page SEO: w jaki sposób inne strony internetowe linkują do Twojej witryny, aby zwiększyć jej autorytet

 

Oczywiście programiści odgrywają dużą rolę w technicznym SEO, ale na tym SEO dla programistów nie powinno się kończyć. Pomagają oni również w zapewnieniu pozytywnego doświadczenia użytkownika, co może pomóc w on- i off-page SEO.

 

Oto osiem najlepszych praktyk SEO, na których mogą skupić się programiści, aby przenieść swoje wysiłki na wyższy poziom.

  1. Utrzymuj swój kod w czystości

Twórcy stron internetowych mogą robić tak wiele niesamowicie skomplikowanych rzeczy, ale częściej opłaca się zachować prostotę niż nie.

Użytkownicy cenią sobie wygodę bardziej niż prawie wszystko inne. Chcemy szybkiego dostępu do informacji, a wszystko, co staje na drodze, niszczy doświadczenie użytkownika. Bardziej skomplikowany kod może prowadzić do większej liczby blokad dla odwiedzających stronę.

Utrzymywanie kodu w czystości jest jednym z pierwszych kroków w SEO dla programistów. Kiedy ludzie lądują na stronie internetowej, szybko podejmują decyzję, czy jest ona warta wysiłku.

2. Utrzymuj krótki czas ładowania

Nawiązując do punktu o skomplikowanym kodzie: czasy ładowania są kluczowe dla SEO.

Wyszukiwarki chcą odsyłać użytkowników do stron, które szybko i dokładnie odpowiadają na ich pytania.

Jeśli inna strona jest w stanie dostarczyć porównywalne informacje dwa razy szybciej niż Twoja, Google prawdopodobnie potraktuje ją priorytetowo na stronach wyników wyszukiwania (SERP).

SEO dla programistów - szybkość ładowania strony

Nawet gdyby czas ładowania strony nie był bezpośrednim czynnikiem rankingowym, to i tak byłby to duży problem.

Czas ładowania strony bezpośrednio wpływa na współczynnik odrzuceń. Na przykład, strony, których załadowanie zajmuje dwie sekundy, mają średni współczynnik odrzuceń na poziomie sześciu procent. Po czterech sekundach wskaźnik ten wzrasta do 24%, a gdy minie zaledwie sześć sekund, 46% odwiedzających już nie ma strony.

Kiedy Google widzi ludzi odbijających się od razu do wyników wyszukiwania, prawdopodobnie uważa, że Twoja strona nie jest wartościowa i przypisuje jej mniejszą moc rankingową.

3. Używaj prawidłowych przekierowań

Strony internetowe nieustannie ewoluują. Treść jest aktualizowana, strony się przemieszczają, dodawane są nowe elementy, a programiści dbają o to, aby odbywało się to płynnie.

Użytkownik końcowy jest najbardziej krytycznym czynnikiem w tym równaniu, ponieważ wszystko, co robisz musi pracować dla nich. Jednak musisz również pomyśleć o tym, jak Twoją stronę widzą roboty indeksujące.

W tym miejscu niezbędne jest zrozumienie, jak działają przekierowania w SEO.

Dwa najczęstsze przekierowania, które mają wpływ na SEO to przekierowania 301 i 302.

Przekierowanie 301 wskazuje wyszukiwarkom, że strona lub strony zostały na stałe przeniesione. Kiedy używasz przekierowania 301, wyszukiwarki przeniosą większość linków z oryginalnej strony na nową stronę.

Przekierowanie 302, z drugiej strony, wskazuje, że strona została przeniesiona tymczasowo. Możesz go użyć, gdy przeprojektowujesz lub aktualizujesz swoją witrynę, ale nadal chcesz zachować link oryginalnej strony.

Używanie przekierowań poprawnie może wydawać się małą rzeczą, ale może to zrobić dużą różnicę w kategoriach SEO.

4. Dodaj Sitemap

Wyszukiwarki są bardzo wyrafinowane, ale nie mają takiego doświadczenia z witryną jak ludzie. Muszą dać im wskazówki na temat tego, jak strony łączą się ze sobą, a jednym ze sposobów, w jaki można to zrobić jest sitemapa.

Podczas indeksowania witryny boty śledzą każdy link, aby zobaczyć, dokąd one prowadzą. Jednym ze sposobów, w jaki można pomóc w tym procesie jest dodanie mapy witryny.

Google i inne wyszukiwarki powinny być w stanie przeszukać całą witrynę, jeśli używasz dobrego linkowania wewnętrznego. Jednak duże witryny mogą być skomplikowane, więc sitemapa ułatwia pracę wyszukiwarek i zapewnia, że witryna zostanie odpowiednio zaindeksowana.

5. Upewnij się, że strona działa na urządzeniach mobilnych

Urządzenia mobilne stanowią 54,8 procent ruchu na stronach internetowych. Google o tym wie, dlatego traktuje priorytetowo strony, które oferują doskonałe wrażenia z korzystania z urządzeń mobilnych.

seo dla deweloperów - strona przyjazna dla urządzeń mobilnych

Google używa obecnie indeksowania mobile-first, co oznacza, że kiedy jego boty przeszukują Twoją stronę, używają jej mobilnej wersji. Jeśli Twoja strona nie radzi sobie na urządzeniach mobilnych, nie ma szans na wysoką pozycję w SERPach.

Nawet dziś, zbyt wiele stron internetowych zaniedbuje ten istotny fakt.

Aby sprawdzić, jak Twoja strona radzi sobie na urządzeniach mobilnych, warto skorzystać z testu Google mobile-friendly. Pozwala on na szybkie sprawdzenie wydajności i wskazuje, gdzie można wprowadzić poprawki.

Jeśli chcesz kopać trochę głębiej, to Google Lighthouse jest również świetną opcją dla ogólnego UX.

6. Sprawdź plik robots.txt

Plik robots.txt określa zasady, według których roboty indeksujące przeszukują różne części witryny. Jest to prosty kawałek kodu, ale może mieć znaczący wpływ.

Plik robots.txt nieumyślnie blokujący indeksującym treści może mieć katastrofalne skutki dla SEO. Jeśli boty nie mogą przeszukać strony, nie zostanie ona zaindeksowana - co oznacza, że nie pojawi się w wynikach wyszukiwania.

Czasami webmasterzy nie chcą, aby strona była indeksowana, a plik robots.txt jest cennym narzędziem. Jednakże, jeśli Twój zespół SEO zauważy, że strona, która powinna zdobywać ruch, nie jest, miej oko na nieuczciwy plik robots.txt.

7. Upewnij się, że linki Follow/No Follow są odpowiednio używane

Linki są jak język wyszukiwarki, więc musisz być w stanie go wypowiedzieć.

Jedno rozróżnienie, aby być świadomy jest follow linki vs. no-follow linki.

Linki podążające, zwane również linkami do-follow, to linki zwrotne, w przypadku których osoba linkująca do strony nie edytuje kodu HTML, aby zapewnić, że Google nie skojarzy ich strony z inną. Kiedy strona daje czyste linki zwrotne bez żadnych zmian, robot indeksujący widzi to jako jedną stronę ręczącą za jakość drugiej.

Crawlery nadal patrzą na linki no-follow, aby zobaczyć, dokąd one prowadzą, ale nie przypisują wartości do linku.

Z punktu widzenia SEO, chcesz, aby linki follow prowadziły z autorytatywnych stron do Twojej. Jednakże, nadal powinieneś uważać linki no-follow za wartościowe. Nawet jeśli link sam w sobie nie daje autorytetu, może on nadal kierować ruch do lub z Twojej strony.

Dla programistów oznacza to, że muszą upewnić się, że używają właściwych linków, aby prawidłowo komunikować się z robotami indeksującymi.

8. Zrozumienie i wdrożenie danych strukturalnych

Dane strukturalne mogą być trudne do zrozumienia dla wielu osób związanych z SEO... i to jest właśnie miejsce, w którym programiści mogą naprawdę zabłysnąć. Programiści wiedzą już, jak sformatować stronę, aby wszystkie jej części dobrze się wyświetlały i mogły być odczytane zarówno przez ludzi, jak i wyszukiwarki.
seo dla programistów - dane strukturalne

Dane strukturalne, jeśli są dobrze wykorzystywane, pozwalają Google dokładnie wiedzieć, co znajduje się w każdej części strony internetowej.


Jak programiści zajmują się SEO?

Programiści powinni być zaznajomieni z technicznym SEO i efektywnym doświadczeniem użytkownika.

Czy programiści stron internetowych zajmują się SEO?

Programiści stron internetowych zajmują się SEO do pewnego stopnia. Czysta, działająca strona, która oferuje świetne doświadczenie użytkownika niezbędne dla SEO jest domeną deweloperów.

Jaka jest rola programisty SEO?

Programista SEO rozumie, w jaki sposób decyzje dotyczące rozwoju wpłyną na rankingi wyszukiwania i ruch organiczny na stronie.

Wnioski z SEO dla programistów

Zwiększenie ruchu organicznego jest kluczowym celem dla większości właścicieli stron internetowych, więc SEO dla programistów jest ważne.

Dobrzy programiści naturalnie wspomagają SEO poprzez tworzenie stron przyjaznych dla użytkownika, ale opłaca się zrozumieć samą optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Nawet tylko podstawy mogą pozwolić Ci na podejmowanie bardziej świadomych decyzji i oferowanie lepszych usług dla swoich klientów.

SEO dla deweloperów nie musi być skomplikowane, ale może zrobić różnicę w sukcesie strony.